Elektrik Tasarruf Yöntemleri

Enerji kaynaklarının bilinçsiz kullanılması çevre kirliliğine ve küresel ısınmaya neden oluyor. Tükettiğiniz fazla elektrik ay sonunda yüklü bir faturasına dönüşüyor. Bireysel tasarruf hareketleriniz dünya için iyilik yapma olanağı sağlıyor.

Elektrik tasarrufu yapmak için günlük kullandığınız aydınlatma ve ev aletlerinde küçük detaylara dikkat etmeniz yeterli. Alışkanlık haline getirdiğinizde faydasını göreceğiniz tasarruf önerileri…
Standart akkor lambalar, florasan lambalara göre yüzde 80 daha fazla enerji harcar. Evinizdeki akkor lambaları florasanla değiştirerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Güneş ışığından maksimum derecede faydalanmak için evinizin en aydınlık köşelerine masa ve sandalye yerleştirin. Çalışmalarınızı bu alanda yaparak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Odadan ayrılırken ışıkları söndürmeyi alışkanlık haline getirin. Evin diğer bireyleri bu konuda bilgilendirerek fark edilir elektrik tasarrufu yapın. Gerekirse lamba kapatma düğmelerinin yanına küçük notlar yapıştırabilirsiniz.

Duvar ve tavan boyasında açık renkleri tercih ederseniz eviniz daha aydınlık görünecektir. Bu sayede daha az elektrikli aydınlatmaya ihtiyaç duyacaksınız.
Apartman katlarında fotoselli yani harekete duyarlı lamba kullanmak enerji tasarrufu için dikkat etmeniz gereken detaylardan biridir.

Mutfakta enerji tasarrufu yapmak için öncelikle buzdolabınızı ısıdan uzak bir yere yerleştirmeniz gerekir. Fırın, radyatör peteği gibi ısı yayan ev aletlerine yakın yerleştirilmiş buzdolapları soğutma yapabilmek için daha fazla enerji harcar. Bu durumda daha yüklü elektrik faturası ödemek zorunda kalırsınız.

Mikro dalga fırınlar geleneksel fırınlara göre daha az enerji harcıyor. Yemek ısıtmayı mikro dalga fırınlarda yapmak enerji tasarrufunda ciddi fayda sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, aynı yemeği birkaç kez ısıtmamak olacaktır. Yüksek ısıya maruz kalan yemeklerin besin değeri azalır.

Özellikle yaz mevsiminde bir kere giyip çıkardığınız kıyafetlerinizi en fazla 30 derecede yıkayarak tasarruf edebilirsiniz. Çamaşır makinenizi kapasitesinden fazla doldurmak daha fazla enerji harcamasına neden olur.

Elektrikli süpürgenizin torbasını sık sık değiştirerek az enerjiyle emiş gücünü maksimum seviyede tutabilirsiniz.

Yaz mevsiminde ısı ve nemden dolayı bulaşık makinenizi sabah erken saatlerde ya da akşamları çalıştırarak daha az enerji harcayabilirsiniz.
Elektrik sayacınızı akıllı sayaçlarla değiştirerek indirimli saatlerde elektrik kullanmak faturanızın daha düşük gelmesini sağlar.

Posted in Bilgi Bankası
One comment on “Elektrik Tasarruf Yöntemleri
  1. baymak kombi dedi ki:

    Kombi servisi talebinde bulundum ve o gün yeteri kadar üzerimde nakit yoktu firmaniz kredi karti ile ödeme kabul ediyormus, duyunca çok sevindim ve kredi karti ile ödeme gerçeklestirdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TIKLA ARA