Korniş beton duvara nasıl takılır ?

Biraz acemi olan kendin yap kullanıcıları bile kornişleri kolaylıkla takabilirler. Plastik veya metalden yapılma profil raylar hazır olarak yetkili satıcılarda veya yapı malzemesi satan mağazalarda bulunur. Bu rayların iç kısmında bir veya iki U biçimli oluk vardır ve bunların içinde perdelerin tutucu parçaları hareket eder.

Raylar direkt olarak monte edilir. Vida delikleri genelde hazırdır. Eğer tavan masif betondan yapılma ise bir bosch kırıcı-delicinin gücüyle gerekli delikler hızla açılabilir. Ray eğer duvardan duvara takılmayacaksa, rayların yan tarafına çeyrek daire biçiminde parçalar takılır.

Yapacağınız işlemler
Bir süpürge ile tavanı temizleyin
Rayları takmak için bir yardımcıya ihtiyacınız vardır. Bir kişi profil rayı duvarda tutarken, diğeri bir kurşun kalemle önceden delinmiş delikleri işaretler.

Dikkat: Ray, pencere üstünde tam ortada ve duvara parelel olmalıdır. Uzun rayları bir hassas kesme testeresi ile tam ölçülü olarak kesin.Tavandaki delikleri en azından 6 mm’lik bir taş matkap ucuyla delin. Daha sonra bu ucu dübeliniz ile aynı çaptakı uçla değiştirin.

Siz delme yaparken yardımcınız da matkap tozunu elektrik süpürgesi ile emdirmelidir. Yardımcınız bu işi yaparken elektrik süpürgesi borusunu mümkün olduğu kadar deliğe yakın tutmalıdır. Fakat dikkatli olun, hiçbir biçimde boru matkap ucuna temas etmemelidir.

Korniş beton duvara nasıl takılır ?

Korniş beton duvara nasıl takılır ?

Dübeli deliğe bastırın ve yerine tam yerleşmesi için çekiçle hafifce çakın. Yardımcınız yeniden rayı tavanda tutar. Kornişe ait rayın vida delikleri ile duvarda açtığınız delikler aynı hizaya gelmelidir.

Vidalarını takın
Çok sayıda korniş rayının yanında kapaklar bulunur. Bunları vida deliklerine takın. Bu yolla vida başlarını örtersiniz. Bu, açık deliklere göre daha iyi bir görüntü verir.

Tagged with: , , , , ,
Posted in Bilgi Bankası
2 comments on “Korniş beton duvara nasıl takılır ?
  1. maktek kombi dedi ki:

    Soguk günlerde kombinin derecesini biraz yükseltiyorum ve hemen basinç yükselmeye alttan su kaçirmaya basliyor neden olabilir ?

  2. Admin dedi ki:

    kombinizin genleşme tankında bir sorun olabilir acilen bir servis çağırmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TIKLA ARA