Parkelerinizin görünümünü koruyun ömrünü uzatın

Parkelerinizin görünümünü koruyabilmek için dikkat etmeniz gereken bir takım işlemler vardır. Bunları uygulayarak parkelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

1 Numaralı Düşman: Su
# Parkeniz, suya maruz kalması durumunda parlaklığını kısa sürede yitirecektir. Elbetteki asıl zarar sadece parlaklığının gitmesi olamayacaktır. Su ile temas neticesinde parkenizde kabarma gibi türlü hasarlar oluşacaktır.

# Yapın: Parkeniz üzerine su dökülmesi durumunda yumuşak ve kuru bir bez ile hemen temizleyin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta dökülen suyun kenarlarından başlayarak ortasına doğru silmeniz gerektiğidir.
# Yapın: Buharlı temizleme makinanızın parkeniz için uygun olup olmadığını imalatçıdan öğrenin. Bazı modeller özellikle parke için özel olarak tasarlanırken kimi modeller faydadan çok zarar getirir. Unutmayın ki su ahşabın 1 numaralı düşmanıdır. Parke cilanız aşınmış veya çizilmiş ise buhar ahşap tabakalar arasına sızarak parkenize hasar verecektir.
# Yapmayın: Dökülen suyun parkeniz üzerinde kalmasına izin vermeyin ve asla ıslak bir bezle temizlemeyin.
# Yapmayın: Mum damlamış veya lekelenmiş zemininizi hafif dahi olsa nemli bezle kurulamayın.

Kir ve Tozu yok edin!
# Suyun olduğu kadar kir ve toz da parkenize zarar verebilir. Kir ve tozun bıraktığı izler ahşap zeminin parlaklığını bozar ve ancak yeniden cilalanarak onarılabilecek çiziklere neden olur.
# Yapın: Zemininizi düzenli bir şekilde süpürün. İyi bir süpürge edinin, böylelikle kir ve tozu derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bir başka alternatif ise belirli aralıklarla toz bezi kullanmaktır. Böylelikle kir, toz ve kimi zaman ayakkabıların altında birikerek gelen ufak kum tanelerinden kurtulabilirsiniz.
# Yapmayın: Dikey vakumlama yapan bir süpürge kullanmayın. Parke cilanızda girintiler yaratabilir.
# Yapmayın: Parke üreticisinin onaylamadığı kimyasal işlemler uygulamayın. Bu türlü yanlış uygulamalar parkenizin rengini donuklaştırdığı gibi bir sonraki cila işlemi esnasında bir takım sorunlara da neden olur.
# Yapın: Evinizin girişinde paspas kullanın. Böylelikle dışarıdan gelebilecek kir ve ufak taşlara engel olabilirsiniz. Paspasınızı da düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Bölgesel kilimler
# Yapın: Kapı aralıklarında ve su ya da benzeri sıvıların dökülme ihtimalinin kuvvetli olduğu mutfak gibi yerlerde kilim veya halı parçaları kullanın.
# Yapmayın: Parkenizin cilasını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemeden arkası kauçuk ya da vinil kaplamalı kilimler kullanmayın. Bazı malzemeler kimi ahşap cilaları ile reaksiyona girerek parkenin rengini bozabilir veya cilanın donuk görünmesine neden olabilir.
# Yapmayın: Yüzeyi ıslanmış kilimleri zeminizde kesinlikle tutmayın. Belirli aralıklarla kilimlerinizi kontrol edin ve herhangi bir nem ya da ıslaklık hissetmeniz halinde yerden kaldırın.

Güneş ışığı
# Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlar zaman içinde renk bozulmasına neden olur.
# Cildimizi yakan ve yaşlandıran ultraviyole ışınları ahşap gibi organik maddeleri de etkiler. Bu nedenledir ki en iyi sanat kolleksiyonları her zaman penceresi bulunmayan odalarda muhafaza edilir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak her türlü ahşap zeminin rengini değiştirir. Kimi ahşap zeminlerin güneş ışığı nedeniyle renklerinin açıldığı bilinen bir gerçektir. Kiraz ağacı ve meşe gibi ahşapların renkleri ise koyulaşır. Su bazlı üretan cilalar, yağ bazlı üretan cilalara kıyasla renk değişimlerini daha etkili bir biçimde yavaşlatmaktadır. Kimi cilalar ultraviyole ışınların nüfuz etmesini engelleyen bir güneşten koruma tabakası içerir. Bu koruma tabakası sayesinde ahşabın değişim süreci uzar, yavaşlar.
# Yapın: Zemininizi korumak için tül, perde ya da güneşlik kullanarak güneş ışığını kısıtlayın.

Mobilyalar
# Yapın: Çizikleri önlemek amacıyla mobilyalarınızın ayakları altına keçe ya da başka bir kumaştan parçalar yerleştirin. Toz ve kirin iyice yerleşmesini önlemek için bu parçaları düzenli olarak temizleyin.
# Yapın: Vurukları önlemek için plastik ya da metal yerine iz bırakmayan kauçuk mobilya tekerlekleri kullanın.
# Mobilyaların yerlerini değiştirmek istediğinizde çekmek yerine kaldırarak taşıyın. Böylece zemininizin yüzeyinde oluşabilecek çiziklere engel olursunuz.

Ayakkabılar
# Yapın: Ayakkabınızda parkenizi çizecek ya da çukurlar yaratacak metal topuk ya da çivi bulunmamasına özen gösterin. Ayrıca unutmayın ki yüksek topuklu ayakkablıların ahşap zeminde çukurluklar yaratma ihtimali bir hayli yüksektir.
# Yapın: Ayakkabınızın tabanına yapışmış kir veya çakıl tanesinin zemininizi çizmemesi için ayakkabı tabanınızın derin tırtıklı olmasına dikkat edin.

Posted in Bilgi Bankası
One comment on “Parkelerinizin görünümünü koruyun ömrünü uzatın
  1. Yeni evime kombi almak istiyorum, hangi markayi önerirsiniz evim 100 metre kare nasil bir kombi almamg erekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TIKLA ARA