Tasarruflu Isınma Yöntemleri

Önümüz kış. Yine soğuk havalardan kendimizi korumanın ve tasarruflu ısıtmanın derdine düşeceğiz. Yapılan zamlarla artan ısınma maliyetlerini düşünecek olursak bizi bu yıl, önceki yıllara oranla daha yüklü faturalar bekliyor. İşte bu noktada alacağımız küçük önlemler bütçemize büyük faydalar sağlayabilir. Isınma konusunda bilinçli davranmak, ısıtacağımız mekanların özelliklerine hakim olmak ve buna uygun ısı kaynağını seçmek şart.

İşte biz de Home Showroom olarak okuyucularımızı bu konuda uyarmak ve aydınlatmak için ısıtma sektörünün önde gelen kuruluşlarından Isısan’ın, ısıtma sistemlerinde öncü markası Buderus’a bizi bekleyen soğuk kış günlerine nasıl ve ne şekilde hazırlanmamız gerektiğini en ince ayrıntısına kadar sorduk.

Isısan’ı bize tanıtır mısınız?
Isısan 1975 yılında kuruldu. 1989 yılından bu yana ısıtma sistemlerinde öncü Buderus markalı yüksek kaliteli ürünlerin pazarlama, dağıtım ve servisini gerçekleştiriyoruz. 2007 yılından itibaren de Bosch Grubu’nun Termoteknoloji (Isıtma Teknolojileri) işkolunun Türkiye’deki temsilcilerinden biri olduk. Yine 2007 yılı başında klima devi Daikin’in Türkiye yetkili distribütörlüğünü üstlendik. 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren ise Bosch kombi cihazlarının satış, pazarlama ve servis faaliyetlerini de sürdürmeye başladık. Böylelikle 51 ilde 180 Bosch Isı Sistemleri bayisi ile pazarın %10’una sahip Bosch marka kombi cihazların satış ve pazarlama faaliyetleri ile servis hizmetleri Isısan’a geçmiş oldu.

Isıtma, soğutma, havalandırma ve yenilenebilir enerji sistemleri alanında ülkemize geniş bir yelpazede ürünler sunmaya başladık. Kombilerden yüksek kapasiteli kazanlara, split klimalardan merkezi sistem çözümlerine, güneş enerji sistemlerinden ısı pompalarına kadar çok çeşitli ürünleri tek elden sunan güvenilir tedarikçi kimliğimiz ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?
Çok geniş bir ürün yelpazesinin tek elden sunmak bize önemli bir avantaj kazandırıyor. Isıtma, soğutma ve havalandırma alanında beklenti ve gereksinimleri optimum çözümlerle karşılayabiliyoruz. Mekanların özelliklerini, sistemden tam olarak ne beklendiğini anlıyor, verdiğimiz bilgilerle müşterilerimizin amaçlarına uygun cihazları seçmelerine destek oluyoruz. Önerilerimiz müşterilerimizin tercihlerinde etkili oluyor, en doğru ve uygun çözümlere karar vermelerini sağlıyor.

Isısan; ürün gamında Buderus, Bosch Isı Sistemleri ve Daikin başta olmak üzere Goodman, Amana, Highlife, Elicent, Dynair, Maxitrol, Reflex, ITM, Dreizler, Elco ve Spirotech gibi markalar bulunmaktadır. Bosch Termoteknik iş kolunun tüm Ortadoğu ve Kafkasya satış ve satış sonrası hizmet sorumluluğu Türkiye’de Isısan grubu tarafından yürütülmektedir. İster ısıtma, ister soğutma ve havalandırma sistemi, isterse ısıtma yan ekipmanları ve buzdolapları, müşterilerimizin ihtiyaçları ne olursa olsun, akla gelen ilk marka olmayı hedefliyoruz. Ürünlerimizin çeşitliliği bize bu fırsatı sunuyor.

Ürünlerimizin yanı sıra verdiğimiz hizmetlerde kaliteye büyük önem veriyor, sektör genelinde hizmet kalitesinin gelişmesine düzenlediğimiz eğitim faaliyetleri ile destek olmayı amaçlıyoruz. Böylelikle sektörümüzün gelişmesi açısından önemli bir boşluğu dolduruyor; sektörün önde gelen kuruluşu olmanın gereğini yerine getiriyoruz.

2007 yılı Eylül ayında faaliyete geçen ISISAN Akademi’de 2007-2008 yıllarında 7000 kişiye toplam 350 civarı eğitim sağlanmıştır. 2009 yılının ilk 7 ayında 300 eğitim ile 6500 kişi ISISAN Akademi’de yer almıştır. Uluslararası Gaz Eğitim Teknoloji ve Araştırma Merkezi UGETAM ile sektörümüzün eğitim düzeyini yükseltecek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2007 yılı içinde ayrıca “Yenilenebilir Enerjiler ve Alternatif Sistemler” departmanı kurduk. Bu departmanımızla, çevre dostu ve enerji verimliliği sağlayan ürün ve hizmetlerimizi geliştirmenin yanı sıra yurt çapında düzenleyeceğimiz etkinliklerle çevre konusunda toplumsal bilincin güçlenmesine de katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Türkiye’de kombi kullanımı nasıl bir süreçten geçiyor?
Aslında ülkemizde ve dünyada, enerji kullanımı gerektiren tüm çözümlerde genel bir anlayışın giderek güçlendiğini söyleyebiliriz. O da sürdürülebilir kaynakların kullanılmasına dönük, daha az enerji kullanarak daha fazla verim sağlayan çözümlere yönelmek. Enerji maliyetleri tüm dünyada artıyor, çevreye dair kaygılar güçleniyor.

Artık hepimiz enerji kaynaklarımızın tükendiğini ve dünyamızın geleceğinin tehdit altında olduğunun farkındayız. Evsel uygulamaları göz önüne alacak olursak merkezi sistemlerin veya kombi uygulamalarının öne çıktığını görmekteyiz. Gerek merkezi sistem kazanları gerekse kombi seçerken ve kullanırken de bu bilinç devreye giriyor.

Yoğuşmalı kombilerin kullanımının artması, verim ve tasarruf bilincinin giderek ön plana çıktığının bir göstergesi. Gerçi halen ülkemizdeki yıllık ortalama satılan 600 bin adete yakın kombinin sadece yüzde 10’u yoğuşmalı ama bu oranın önümüzdeki dönemde hızla artacağına inanıyoruz. “Neden yoğuşmalı kombi?” sorusunun yanıtı da bu yoğuşmalı ısıtma sistemlerinin, klasik ısıtma cihazlarına göre iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlaması.

Tasarruf ve verim arayışının yanı sıra ülkemizde kombi kullanımını etkileyen pek çok faktör mevcut. Doğalgaz sektöründe yaşanan gelişmeler, bir yandan doğalgazın yaygınlaşması, diğer yandan yapılan zamlar bu faktörlerin başında geliyor. Tüm bu etkenlerle birlikte ülkemizde üç yıllık projeksiyonda kombi pazarının, özellikle yoğuşmalı kombiler açısından artacağını söylemek yanlış olmaz.

Kombi ne demektir?
Kombiler şekil olarak şofbenlere benziyor ve duvara asılarak monte ediliyor. Doğalgaz veya LPG ile kullanarak bir dairenin ısıtma ve kullanım sıcak suyu ihtiyacını karşılayabilen cihazdır. Kombiler, yoğuşmalı ve klasik olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde yakıt ekonomisi sağlayan yoğuşmalı kombiler daha fazla ilgi görmektedir.

Kombi kullanmanın kullanıcıya sağladığı faydalar nelerdir?
Kombiler, merkezi sistemin aksine kullanıcıya kendi ısıtma cihazını kontrol etme olanağı sunuyor. Kullanıcı oda sıcaklığını istediği düzeyde tutarak istediği zaman cihazı kapatabiliyor.

Her daire istediği zaman ısınıp, istediği kadar sıcak su kullanabiliyor ve tam olarak yaktığı kadar yakıt parası ödüyor. Apartmanlarda dairelere göre yakıt parası hesaplama sorunu böylelikle ortadan kalkmış oluyor. Hem ısıtma, hem de kullanma sıcak suyu tek cihazla elde edilebiliyor. Yalnız binanın bireysel ısıtmaya göre inşa edilip, izolasyonunun buna göre yapılmış olması çok önemlidir. Örneğin; bir dairenin ısıtma ihtiyacı için merkezi ısıtmada gerekli olmayan komşu duvarlar, hatta katlar arası izolasyon yapılması gerekir. Kombiler, duvara monte edildikleri için az yer kaplıyor. Sirkülasyon pompası ve kapalı genleşme tankı üzerinde bulunuyor. Paket ve kompakt yapısıyla daire içinde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Güvenliği konusunda neler denilebilir?
Kombilerde mutlaka tam emniyet sistemi ile donatılmış cihazlar tercih edilmesi gerekiyor. Buderus kombilerin sahip olduğu donanım ve özelliklerle yüksek emniyet standartları bulunuyor. Buderus kombiler baca sensörü, fark basınç termostatı ve akış kontrol sensörü ile tam emniyetli bir çalışma sağlıyor.

Satın alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Kombi satın alırken yüksek verim sağlamasına ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmek gerekir. Yakıt tasarrufu ve verimliliği açısından yoğuşmalı kombileri tercih etmek önem taşıyor. Unutulmaması gereken nokta ise kombi alırken; toplam maliyete yani ilk yatırım miktarı ile minimum 10 yıllık işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamına birlikte bakılması gerekliliğidir.

Tercih yaparken düşündüğünüz cihazları firma veya bayilerin showroomlarında mutlaka çalışır halde görün, çalışır durumdayken inceleyin. Cihaz hakkında olabildiğince soru sorarak kullanıma yönelik pratik ve detaylı bilgi alın. Böylelikle cihazın teknik özelliklerini daha rahat anlayabilir, kumanda kolaylığı, ses seviyesi gibi konularda gerçekçi bir fikir edinebilirsiniz. Kombi alımında ilk maliyeti değerlendirirken işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamına birlikte bakmakta yarar var. Örneğin yoğuşmalı kombiler klasik modellere göre daha pahalı olabilir ama sağladığı verim ve yakıt tasarrufu ile aradaki farkı kısa sürede karşılar.

Kombi çeşitleri, özellikleri nelerdir?
Kombiler yoğuşmalı ve klasik olarak ikiye ayrılıyor. Bacalı ve hermetik çalışan modeller bulunuyor. Türkiye koşullarına uygun olarak üretilen Buderus yoğuşmalı kombiler baca gazındaki su buharını yoğuşturarak, içindeki gizli ısıdan da faydalanıyor. Böylelikle gazın alt ısıl değerinin de üzerinde faydalı enerji elde ediyor. Bu yöntemle %107’ye varan norm kullanma verimine (40/300 C derece sistemde) ulaşılıyor. Kombilerin kapasitesi anlık ısıtma ihtiyacını karşılayacak şekilde ayarlanabiliyor.

Üç tam modülasyon yapılarak oda sıcaklığını ayarlayan değerde tutabilmesi sayesinde, ömrü boyunca yüksek verimle çalışıyor ve düşük yakıt tüketiyor. Magnezyum-Alüminyum-Silisyum alaşımdan imal edilen eşanjörü sayesinde, her türlü çelik malzemede tane aralarına girerek korozyondan kaynaklanan delinmelere neden olan klora karşı üstün koruma sağlıyor. Tavsiye edilen değerlerin altındaki düşük gaz basınçlarında (8 mbar’a kadar) ve düşük voltajda (175 V’a kadar) bile sorunsuz olarak çalışıyor, değişken şartlarda kullanıcısını soğukta bırakmıyor.
Sahip olduğu donma koruması, pompa sıkışmasını önleyen sistemi ve baca tepme sensörü gibi bir çok donanımla tam emniyet sunuyor. Hazırda 1 litre sıcak su bulundurarak anında sıcak su ihtiyacını karşılıyor. Çok sessiz çalışıyor. Klasik Buderus Üç Tam Modülasyonlu kombiler, yoğuşma teknolojisinden yararlanamamalarına rağmen, yoğuşmalı kombilerle benzer özelliklere sahip… Kapasitesi ihtiyaca göre ayarlanan Buderus Üç Tam Modülasyonlu kombiler, böylelikle gerektiği kadar yakıt tüketerek israfı önlüyor.

Isıtma suyu sıcaklığına, kullanım suyu sıcaklığına ve oda sıcaklığına göre (Delta ve Akıllı modellerinde opsiyonel modülasyonlu oda kumandası kullanıldığında) alev boyunu ayarlıyor, böylelikle gereksiz yere çalışmıyor. Buderus Üç Tam Modülasyonlu kombiler sıcak suyu her an hazır olarak kullanıcının hizmetine sunuyor. Kompakt ve şık tasarımıyla monte edildikleri yapılara tam uyum sağlıyor. Oda kumandası sayesinde kullanımı çok kolay olan kombilerde, opsiyonel programlanabilir oda kumandası ile günlük ve haftalık program yapılabiliyor.

Evlere monte edilirken dikkat edilecek hususlar?
Kombilerin yetkili bayiler tarafından monte edilmesi önemli noktalardan biridir. Buderus kombilerin montajı için gerekli her türlü bilgi kataloglarında açıkça anlatılıyor. Bu bilgilerden yararlanılarak montaj yapılabiliyor. Fakat bu konuda tecrübe sahibi, ürünü tanıyan ve konularında uzman yetkili bayilere cihazın montajını yaptırmak her zaman daha güvenli olacaktır.

Doğalgaz olmayan bir yerde tüp gazla kullanılabilir mi?
Kombilerde tüp gaz, basit bir LPG seti ile rahatlıkla kullanılabilir.

Satış sonrası hizmetleriniz?
Müşterilerimize Türkiye çapına dağılmış 350 servis noktamız ile 7 gün 24 saat kesintisiz teknik servis hizmeti sağlıyoruz. Bu hizmetimiz ile sektörümüzde fark yaratıyoruz. Kesintisiz servis hizmetimizi kombilerden klimalara, yüksek teknolojili ısıtma sistemlerinden soğutma ve havalandırma sistemlerimiz dahil tüm ürünlerimiz için veriyoruz.

Servis kalitemizi merkezi olarak düzenli şekilde kontrol ediyoruz. Bunun için gelişmiş bir Müşteri İlişkiler Yönetimi yapısına sahibiz. Müşteri memnuniyetini ölçmek için yazılı ya da kısa mesaj yoluyla anketler düzenliyoruz. Tüm müşterilerimizin sahip oldukları cihazların ilk çalıştırma anından itibaren, garanti kapsamındaki periyotlar dışında dahi takibini sağlıyoruz. Yetkili servislerimizin her biri ayrı ayrı kurumsal yapıya sahip, bununla birlikte merkezi olarak denetleniyorlar. Buralarda görevli teknik kadromuz için kullandıkları gelişmiş alet ve ekipmanların yanı sıra “Mutlu Müşteri Yaratmak”, “İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı” gibi konularda eğitimler düzenliyoruz. Teknik Kadronun yanı sıra, call-canter çalışanlarımız da müşterilerin çağrılarını en iyi şekilde karşılamak üzere eğitim alıyorlar.

Yüksek müşteri memnuniyeti elde ettiğimiz kesintisiz teknik servis hizmetlerimiz, özellikle soğuk mevsimine doğru kombilerin bakımından geçirildiği şu günlerde önemli bir avantaj sunuyor.

Bu doğrultuda özellikle önümüzdeki günlerde hizmetimizin müşterilerimizden yoğun ilgi görmesini bekliyoruz.

Verimli ısınma için Buderus’tan altın öneriler
Oda sıcaklığını 1 derece düşürmek yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlar. Sıcaklığının çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına ve grip olma riskinin artmasına sebep olabilir. Örneğin İstanbul şartlarında oda sıcaklığını 23’ten 22’e indirmek yani 1 derece azaltmak yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına gelir. Bu oran iklim şartlarına, işletme özelliklerine göre değişebilir.

Klasik ısıtma cihazları yerine yoğuşmalı kombileri ve yoğuşmalı ısıtma sistemlerini tercih edin. Yoğuşmalı kombiler ve yoğuşmalı ısıtma sistemleri ile yine iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlanabileceğini unutmayın.

Güneş enejisi ve ısı pompaları gibi yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemler ile hem daha az yakıt maliyeti ödeyeceğinizi hem de çevreyi daha fazla koruyacağınızı unutmayın. İlk yatırımları daha fazla olsa da, artan yakıt fiyatları ile bu sistemlerin geri ödeme sürelerinin her geçen gün daha da kısaldığını hatırlayın.

Kombinin ve kazanın düşük gaz basıncı, düşük voltaj ve düşük su basıncında çalışabilmesi büyük önem taşır. Satın alma yaparken bu konulara bakmakta ciddi yarar vardır.

Kombinin elektronik olması ve oda sıcaklığını hassas biçimde kontrol edebilmesi gerekir. Oda sıcaklığına göre kapasitesini ayarlayan modülasyonlu kombiler daha az yakıt tüketir.

Tam güvenlik sistemine sahip olması ve servis hizmetlerinin kaliteli olması kombiler açısından en önem taşıyan konular arasında yer alır. Cihazların tüm çalışma ömürleri süresince yakıt, servis ve bakım maliyetleri kullanıcıya önemli tasarruf sağlar.

Isıtmada termostatik radyatör vanaları mutlaka kullanılmalıdır. Termostatik radyatör vanaları ile ciddi miktarda yakıt tasarrufu ve konfor sağlanacağı unutulmamalıdır.

Tasarruf için kombi kadar uygun radyatör seçimine de dikkat etmek gerekir. Radyatör seçerken, odalardaki camların altını tam kapatacak şekilde radyatör seçmek (ince panel radyatörler) homojen ısı dağılımı sağlayacaktır.

Isıtmayı amaçladığınız mekanların yalıtımı da büyük önem taşır.

Isıtma sistemi satın alırken, toplam maliyete yani ilk yatırım, işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamına birlikte bakmakta ciddi yarar olduğunu unutmayın.

Posted in Bilgi Bankası
One comment on “Tasarruflu Isınma Yöntemleri
  1. Kullandigimiz kombinin yerini degistirmek isityoruz baca uzatmasi gerekecek maksimum kaç metreye kadar baca uzatmasi kullanilabiliyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TIKLA ARA