Evde Tasarruf Yöntemleri

Küresel ekonomik krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığı son günlerde, enerjiden gıdaya kadar her alanda tasarruf yapılması zorunlu hale geldi.

AA muhabirinin Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) yayınlarından derlediği bilgilere göre, kullandığı enerjinin yüzde 25’ini tasarruf edebilecek potansiyele sahip olan Türkiye’de bu oran konutlarda yüzde 35’e kadar ulaşıyor.

Enerji tüketiminde yüzde 25 oranındaki tasarruf ise 11 milyon 500 bin ton petrole karşılık geliyor. Konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin yüzde 35’i israf ediliyor. Bu oran tasarruf edildiğinde 100 YTL’lik bir fatura 65 YTL’ye kadar düşebiliyor.

Akkor flamanlı 100 watt’lık normal bir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilowatsaate ulaşırken, aynı ışığı veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20 kilowat saate kadar düşebiliyor. Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisi içinde aydınlatmanın payının yüzde 25 civarında olduğu düşünüldüğünde, ülke genelinde 1 milyar 120 milyon kilowatsaat elektrik tasarruf edilmiş oluyor.

Mikrodalga fırın tercih edin!
Konutlarda alınacak küçük tasarruf tedbirleri ile faturaların düşmesi sağlanabiliyor. Örneğin, elektrik ocaklarında kullanılan tencere çapının ocak çapından büyük olması yüzde 30, yemek ısıtmada mikrodalga fırın kullanılması ise yüzde 60-65 oranında enerji tasarrufu sağlıyor.

Tencere ve tavaları uygun kapaklarla iyi kapatmak buhar enerjisinden yüzde 60 tasarruf edilmesini sağlıyor. Sebze ve patates haşlarken düdüklü tencere kullanılması ve az su konulması ile yüzde 50-70 oranında enerji tasarruf edilmiş oluyor. Fırının pişirme süresinden önce kapatılması halinde 5-10 dakikalık tasarruf sağlanabiliyor.

Mutfağın gün ışığıyla aydınlatılması yüzde 15, klimaların bakım ve temizliğine dikkat edilmesi ve 10 yaşından sonra değiştirilmesi ise yüzde 40 tasarruf sağlıyor.

Tasarruf tedbirleri
Bir akkor lamba kompakt flüoresan lamba ile değiştirildiğinde aydınlatma maliyeti yüzde 80 azalıyor.

Odadan ayrılırken lambaların kapatılması, lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımlarının yapılması da tasarruf sağlıyor. İyi yapılmayan bakım sonucu lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltıyor.

Duvarlar ve tavanların açık renkli boya ile boyanması, dekorasyon eşyalarının mümkün olduğunca açık renkli seçilmesi, daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde, çok sayıda düşük güçlü lamba yerine, daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanılması tasarruf sağlıyor.

Zamanlayıcılar, fotoseller veya yaklaşım sensörleri aracılığıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlıyor.

Elektrikli ev aletlerinde tasarruf
Buzdolabı: Buzdolaplarının verimli kullanılması için öncelikle düzenli olarak bakım yaptırılması, etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.

Klima: İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor. Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri gibi pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması da klimaların soğutma yükünü azaltıyor ve daha az enerji kullanmalarını sağlıyor.

Fırın: Evde birkaç tane fırın varsa küçük olanın tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu sürenin 10 dakikayı geçmemesi önemli. Mikrodalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor. Bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyor.

Çamaşır makinesi: Çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması tavsiye ediliyor.

Ayrıca, yıkama programlarının tam kapasite çalıştırılması gerekiyor. Önden yüklemeli makineler ise üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketiyor.

Bulaşık makinesi: Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 santimetre boşluk bırakarak ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılmasının sağlanması gerekiyor. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılması öneriliyor.

Elektrikli süpürgesi: Elektrikli süpürgesinin torbasının sık sık boşaltılması gerekiyor. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceği için daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlıyor. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

TV: Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlılara göre daha az elektrik tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimini azaltıyor.

Saç kurutma makinesi: Saç kurutma işleminin mümkün olduğu kadar havluyla yapılması öneriliyor. Bir saç kurutma makinasının ortalama 10 dakika çalışması 60 wattlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketiyor.

Posted in Bilgi Bankası
One comment on “Evde Tasarruf Yöntemleri
  1. maktek kombi dedi ki:

    Vaillant komibler için çok kaliteli diyorlar almami önerirmisiniz en iyi kombi hangisi acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TIKLA ARA